Kara Balık Dalış Merkezi

Her Dalgıcın Görmesi Gereken 10 Hayvan

Kara Balık Dalış Merkezi

Su altı dünyasının en büyüleyici canlılarıyla dalış yapın. Burada hangi su altı canlıları ile dalmanız gerektiğini ve nerede bulacağınızı bulabilirsiniz.

blog.divessi.com

Manta Ray

Uzun yıllar boyunca manta bir deniz canavarı olarak kabul edildi. Eski toplumlar bu büyük, karanlık, gizemli okyanus sakinlerinin ancak öfke ile tarif edebildiklerini hissettiler. National Geographic, 1919’da, gemiyi açık denize çekmek için bir teknenin çapa zincirini sardığı söylenen bir mantayı açıklayan bir rapor bile yayınladı. Neyse ki, bugün bir canavar olarak mantanın efsanesi yalanlandı. Aksine, bu “şeytan” ‘lar artık dalgıçlar arasında favori.

Manta Ray ile Nerede Dalış Yapılır?

Mantalar, ılıman, tropikal ve subtropikal okyanus sularında yaşar. Kıyıya yakın kalmayı tercih ediyorlar; derin sularda çok nadiren bir manta ile karşılaşırsınız. Bu hayvanların çoğu yüzeye yakın yüzer, 0 ila 30 metre arasında bir derinliği tercih eder, tercih ettikleri yiyecek planktonlardır.

Mantaların yiyecek aradıklarında resiflere yaklaştığı bilinmektedir. Mantaları beslediklerinde veya temizlik istasyonlarını ziyaret etmek için durduklarında resiflerin üzerinde yükseldiklerini görebilirsiniz, burada kişisel hijyenlerini uygularken aynı anda birkaç manta gözlemleyebilirsiniz.

Balina Köpekbalığı

Bir balina köpekbalığı ile dalmanın tek yolu biraz şans ve birçok gelişmiş planlamadır. Çünkü bu büyük plankton yiyicileri çok nadir görülür. Jacques Cousteau bile keşiflerinin ilk 20 yılında sadece iki tanesini gördü. Denizdeki en büyük balık olan bu köpekbalıkları, dünyanın okyanuslarındaki tüm tropikal ve subtropikal bölgelerde yaşıyor. Belgelenen en büyük balina köpekbalığı 12.18 metre ölçülerindedir. Bu nazik devler, sadece 5 km / s maksimum hızda suda yavaş ve sabit bir şekilde hareket eder.

Balina Köpek Balığı İle Nerede Dalış Yapılır?

Balina köpekbalıkları derinlere dalabilir, ancak yüzeyde filtreleme yaparak beslenirken bulunması en kolay olanıdır. Bu büyük köpekbalıkları su içinde yavaş ve sakin bir şekilde hareket ettiğinden, şnorkel yapmayı ve ya dalış yapmayı olağanüstü bir deneyim haline getirir. Çoğu zaman, yakınlarında kalıp yanlarında yüzebilirsiniz. Balina köpekbalığının en sevdiği yiyecek kril olduğundan, tatilinizi kril çiçeklerinin olacağı alanlara planlıyorsanız onları görme şansınız en yüksektir. Batı Avustralya’daki Ningaloo Resifi, balina köpekbalıklarıyla dalış için en iyi fırsatlardan birini sunar. En büyük topluluğu mercan yumurtlama mevsiminde burada belgelenmiştir.

Büyük Beyaz Köpekbalığı

Birçok dalgıç büyük bir beyazla tanışmayı hayal eder, ancak yolunda asla yüzmemeyi dilerler. Bu doğru; büyük beyaz köpekbalığının hala görme sorunu var. Bununla birlikte, uzun zamandır insanlar için iştahlı canavarlar olmadığı kanıtlanmıştır. Dünyada, büyük beyaz köpekbalıkları ile kafes dalışına gidebileceğiniz sadece dört yer var. Büyük beyaz kaşifleri yıllarca önceden rezervasyon yaptırır, bu yüzden önceden planladığınızdan emin olun!

Büyük Beyaz Köpek Balığı Hakkındaki Gerçekler

Hollywood, büyük beyaz köpekbalığının, çoğu insanın zihninde acımasız bir katil görüntüsü oluşturmasına yardımcı oldu. Gerçek şu ki, büyük beyaz köpekbalıkları genellikle sadece 4-8 haftada bir yemek yiyor; onlar sadece açgözlü bir canavarın imgesi. En sevdikleri av, mühür ve deniz aslanlarının yüksek yağ içeriği, yağsız zamanlarda onlara yardımcı olur. Aslında, bu şaşırtıcı avcıların nüfusları azalmaya devam ettikçe, daha fazla insanlardan korkmalıdır.

Yunuslar

İnsanlarla yunuslar arasında güçlü empati ve hayranlık duygularını vardır. Suda şakacı bir şekilde yüzdükleri ve havaya atladıkları her seferinde saf bir haz yayarlar. Son derece zekiler, ve bu durumun ne kadar değerli olduğu bir tartışma konusu. Her durumda, karmaşık davranışlar, merak, oyun içgüdüsü ve karmaşık sosyal yapılar gösterirler. Yine de bu sizi ilgilendirmezse, o muhteşem gülümsemesi var.

Yunuslar İle Nerede Dalış Yapılır?

Yunuslar son derece sosyal hayvanlardır. Büyük gruplar halinde yaşarlar. Bazı türlerde, çok sayıda küçük aile grubu büyük bir grup oluşturmak için bir araya gelir. Bunlar binden fazla yunustan oluşabilir, görmek için harika bir manzara!

Haritada görüldüğü gibi, dünyanın birçok yerinde farklı yunus türleri bulunabilir. Akdeniz’de bile düşündüğünüzden daha fazla yunus var. Yunuslarla özellikle “Yunus Evi” gibi dalış bölgesinin isimlerinin verildiği Mısır’da dalış yapabilirsiniz.

Pigme Denizatı

Çoğu dalgıç sadece bildiklerini görür. Hiçbir deniz türü bunu cüce denizatı kadar iyi bilemez. Gün geçtikçe sayısız dalgıç, varlığını fark etmeden bu küçük Hint-Pasifik balıklarının yanından geçerek yüzüyorlar. İlk pigme denizatı bilimsel olarak 1970’lerde tanımlandı, bu zamana kadar bilim adamları için farklı değildi.

Pigme denizatı, giderek daha fazla fotoğrafta görünmeye başladığı için ünlü oldu. Aniden, dünyanın dört bir yanından gelen hevesli dalgıçlar bu zor denizatı arayışı için Indo-Pasifik’e akın etti. Olası yeni türlerin resimleri de görünmeye başladı. İkincisi türü1997’de, Güney Avustralya’ya özgü kabul edilen Minotaur hipokampüsü olarak tanımlandı.

Pigme Denizatı ile Nerede Dalış Yapılır?

Pigme denizatı çok uzun süre fark edilmeden kalıyor olması, sadece küçük boyutlarından dolayı değildir. Boynuz mercan üzerinde yaşarlar, çevrelerinin rengini ve yapısını neredeyse tam olarak taklit etmek için evrimleşmişlerdir. Çoğu zaman, arkadaşınız doğrudan ona işaret etse bile onları görmek zordur.

Kedi Balıkları

Diğer tatlı su balıkları gibi, kedi balığı da efsaneyle çevrilidir. Herkes onu tanıyor, ancak birçok ülkede kedi balığı çok zor bir şekilde “en büyük tatlı su avcısı” olarak büyüyebilir.

Kedi Balıkları ile Nerede Dalış Yapılır?

Kedi balığı 2 metre uzunluğa ve 75 kilograma kadar ulaşabilir. Bu tatlı su devi bulanık, durgun veya yavaş akan suyu sever. Kedi balığı görme şansı sabahın erken saatlerinde daha yüksektir, gün boyunca dalların veya köklerin altında saklanırlar . Birini barınağında tespit edebiliyorsanız, bir sonraki dalışta aynı yerde tekrar görme şansınız yüksektir.

Dünyaca Ünlü Sardalya Göçü

Uzunluğu 20-30 cm olan küçük balıklar; sardalyalar dalış sırasında en heyecan verici balıklar gibi gelmeyebilir, ama milyonlarcası sizi geçip giderse? Hayvanlar aleminin en etkileyici gösterilerinden biri, bu balıkların her yıl Güney Afrika kıyılarında devasa sürülerde toplanmasıdır.

Sardalya Göçü Dalışı Nerede Yapılır?

Büyük sardalya koşusu her yıl Mayıs ve Temmuz ayları arasında gerçekleşir. Bu balıklar Afrika’nın güney ucunun önündeki Agulhas’ta toplanıyor. Kuzeydoğuyu Durban’a doğru hareket ederken, 15 km’yi aşan uzunlukta ve 3 km’yi aşan genişlikte toplanıyorlar! 30 metreye kadar indiğinizde bu muhteşem göçün kıyı boyunca her yıl oluşan soğuk bir akımı takip ettiğini göreceksiniz.

Ay Balığı

Bu balığı kim görürse, bu karşılaşmayı asla unutmayacak. Ay balığı (Mola mola) sadece dünyadaki en büyük kemikli balık değil, aynı zamanda en sıradışı olanıdır. Alman adı “Yüzen Kafa” bunu uygun bir şekilde anlatıyor. Gövde kopmuş gibi, vücut aniden bitiyor gibi görünüyor. Kuyruk yüzgeci yerine künt bir vücut ucuna sahiptir. Yanal olarak düzleştirilmiş, ay balığı disk şeklinde görünür. Bugüne kadarki en ağır birey 2.200 kilogramın üzerindeydi.

Ay Balığı Dalışı Nerede Yapılır?

Bu nazik devler genellikle bireysel olarak ve yüzeye yakın, dünyadaki ılıman ve tropikal sularda bulunur. Ay balıklarını bir tekneden ayırt etmek kolaydır, çünkü güneşin tadını çıkarmaktan hoşlanırlar. Yüzeyde yüzen, yanlarında uzanmayı severler. Bilim adamları bu davranışın nedeninden emin değiller; ancak güneşten gelen UV ışığı ile parazitleri öldürdüklerine inanılmaktadır. Deniz kuşlarının da büyük balıklardan havadan parazit aldıkları görülmüştür. Şaşırtıcı bir manzara da; bu devasa balığın sudan birkaç metre dışarı atladığını görülebiliyor.

Yapraklı Deniz Ejderi

Yapraklı deniz ejderi inanılmaz bir manzara. Vücudu dalgalı, yanda düzleştirilmiş ve sarı noktaların, mavi çizgilerin ve kırmızı-mor tonların çarpıcı renk desenine rağmen mükemmel bir şekilde kamufle olur. Böyle renkli bir balığın çevresi ile gözünüzün hemen önünde birleşebileceğine inanmak zor.

Yapraklı Deniz Ejderi ile Nerede Dalış Yapılır ?

Yapraklı deniz ejderi 40 cm uzunluğa kadar büyüyebilir ve denizatı ve pipefish ailesine aittir. Güney Avustralya’da sadece tek bir bölgeye endemiktirler. Tüm denizatı gibi, vücutları da koruma sağlayan ancak hareketliliği kısıtlayan kemikli plakalarla kaplıdır.

Yapraklı deniz ejderi, dorsal yüzgeçlerinin yardımıyla hareket ederek saniyede 70 dalga üretir. Yapraklı deniz ejderinin rengi büyük ölçüde yiyeceklerine bağlıdır. Ana besin kaynağı olan yengeçlerin yeşilimsi sarı tonları dış kısımlarına yansır. Derin su türleri, daha derin bölgelerde yedikleri kerevitler gibi kırmızımsı kahverengi renktedir.

Dev Pasifik Ahtapotu

Deniz hayvanları hakkındaki bilginin sınırlı olduğu ve hayal gücünün ölçülemediği günler geride kaldı. İnsanları denizin derinliklerine çeken dev ahtapotların hikayeleri artık sadece masallar. Bununla birlikte, bir ahtapot bu tür hikayeler için bir şablon olarak hizmet edebilseydi, Dev Pasifik Ahtapot’u ana karakter olurdu. 4 metreden fazla kol açıklığı ile tüm ahtapot türlerinin en büyüğüdür.

Dev Pasifik Ahtapotu ile Nerede Dalış Yapılır?

Bu sekiz kollu devleri görmek oldukça zor. Dev Pasifik Ahtapotları yalnızca ABD ve Kanada’nın Pasifik kıyısında bulunur. Bu dev ahtapotlar sadece büyük değil; ayrıca genellikle güzel bir turuncu-kahverengi renk tonuna sahiptir. Ağırlıklı olarak gece avcılarıdır, çoğunlukla yengeç ve ıstakoz gibi kabuklu deniz hayvanlarıyla beslenir, ancak daha küçük balıkları da yer.

Dev Pasifik ahtapotu yaygındır. Sığ suda 1500 metre derinliğe kadar bulunabilirler. Yaz aylarında, bu hayvanlar daha derin suda çiftleşmeye çekilir. Sonbahar ve kış aylarında yumurtalarını sığ suya koymaya gelirler.

Kaynak : https://blog.divessi.com/10-animals-you-should-have-to-see-6733.html

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir